Požární hlásiče do bytů a rodinných domů
Od loňského roku musí každá nově postavená bytová jednotka, ať již v rodinném domku nebo v nájemní domě, vybavena tzv. autonomním hlásičem požáru. Instalaci této signalizace bychom měli zvážit všichni.
Požární hlásiče a jaký typ zvolit ?
1. Opticko-kouřový hlásič
Detekuje kouř vznikající při požáru. Stručně řečeno, hlásič obsahuje malou komůrku, v niž je tenký paprsek světla nasměrován těsně vedle čidla. Jestliže do komůrky vznikne kouř, jeho částice nasměřují paprsek do čidla a tím se spustí signalizace. Jde o spolehlivý a levný přístroj, který je navíc odolný vůči falešným poplachům. Není ale vhodný do příliš prašných prostor.
2. Ionizační hlásič
Detekuje zplodiny hoření, které vznikají při spalování. tento typ hlásiče obsahuje dvě komůrky, jednu se vzorkem čistého vzduchu a druhou, do níž proudí vzduch z okolí. Pokud se ve druhé, tzv. měřící komůrce díky ionizovaným částicím, vznikající při spalování, zvětší odpor, hlásič spustí poplach. Tento typ hlásiče je velice citlivý, což umožňuje velice rychlou detekci vzniklého požáru. Není vhodný do místností, kde vznikají pachy a zvláště pak vodní pára, například kuchyně.
3. Diferenciální nebo maximální teplotní hlásič
Diferenciálně reaguje rychlý nárust teploty ve svém okolí. Pomalu stoupající teplota, způsobená např. puštěním topení, jej neaktivuje. Maximální hlásič nereaguje na proměnu teploty, ale na překročení stanovené hranice - tedy maximální teploty.
4. Hlásič plamenů
Reaguje na ultrafialovou, eventuálně infračervenou složku záření plamenů. Běžné zdroje světla ve svém okolí ignoruje.
V běžných domácnostech se nejčastěji používají opticko-kouřové a ionizační hlásiče.
Co je důležité ještě vědět:
Bezpečný požární hlásič, který smí být prodáván na českém trhu, musí nést označení CE, tzn. musí mít certifikát o tom, že byl schválen renomovanou zkušebnou podle platných norem. Životnost požárních hlásičů není nekonečná. Jejich účinnost s věkem klesá. Odporníci doporučují hlásič po 10 letech nahradit novým. Po 15 letech je účinnost hlásiče už jen poloviční.Ceny požárních hlásičů začínají méně často na hranici necelých 300 Kč, častěji však okolo 500 Kč.